Ile kosztuje reklama u influencera?

Cennik influencera jest niesamowicie płynny i zależny od wielu zmiennych czynników.

Ciężko określić, usystematyzować i zamknąć koszty influencer marketingu w konkretnej kwocie. Wszystko zależy od wizerunku influencera i od formy pakietu wykonywanych przez niego konkretnych działań reklamowych. Widełki cenowe współpracy z influencerami rozpoczynają się od kwoty kilkudziesięciu złotych, a kończą… w zasadzie nigdzie się kończą.

Terytorium na miarę influencera

Zdroworozsądkowo – choć rozsądek w tej sytuacji to względne pojęcie – można przyjąć, że “najlepsi” influencerzy mogą zażądać za wstawienie zdjęcia na swoje instagramowe konto nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależne jest to oczywiście od renomy Twórcy i sposobu postrzegania go przez społeczność otaczającą go w wirtualnej sieci. Influencerzy gromadzą “fanów” nieustannie, a powiększająca się liczba odbiorców, stanowi istotną z punktu widzenia reklamowego wartość – wielkość zasięgu. Jest to kryterium, które w dużym stopniu decyduje o możliwościach podjęcia większych, czy mniejszych współprac reklamowych oraz pracy z konkretnymi markami.

Influencerów możemy podzielić na kilka sposobów. Przede wszystkim rynek influencerski ma olbrzymi potencjał, a Twórcy w nim działający zaczynają od przysłowiowego zera i pną się w górę z każdym dniem, czy też postem. Ci, którzy są na początku swojej ścieżki influencerskiej, posiadają zwykle status mikro- influncera (od 1 tys. do 100 tys. obserwujących), czy nano- influencera (poniżej 1 tys. influencerów, ale znaczący wpływ na swoją społeczność – często niszowa tematyka), dlatego że gromadzą wokół siebie (jeszcze) niewielką liczbę odbiorców. Mogą oczywiście nigdy nie uzyskać wyższego statusu w influencerskiej hierarchii i zajmować się współpracami reklamowymi na mniejszą i…(zwykle) tańszą skalę. Wszystko zależne tu jest bezpośrednio od Twórcy i jego sposobu prowadzenia dialogu z obserwującą go społecznością.

Influencer – Twórca treści, inicjator zysków

Należy pamiętać, że influencer sam w sobie nie jest treścią, a tą treść tworzy – świadoma produkcja komunikatów za pomocą obrazów i tekstów może przynieść mu w efekcie wymierne korzyści. Posiadanie mniejszej grupy odbiorczej może być również uwarunkowane tworzeniem treści zawierających niszową tematykę. Niekoniecznie muszą być to niemodne, czy mniej porywcze tematy, ale np. wiedza specjalistyczna z dziedziny, która nie jest atrakcyjna dla szerszego grona odbiorców, czy też zrozumiała dla wybranych np. wykształconych w tej profesji osób. Przykładem może być influencer, który jest lekarzem i wypowiada się na tematy związane tylko z układem kostnym, wrzucając i omawiając nowinki ze świata nauki, jednocześnie promując konferencje naukowe, sprzęt do rehabilitacji, czy protezy. Taka osoba z założenia już na wstępie może spodziewać się nieproporcjonalnie mniejszej rzeszy obserwatorów niż młoda kobieta nagrywająca tutoriale makijażowe, czy podróżujący po świecie fotograf kulinariów.

 

Wiedza zasięgom nierówna

Należy mieć świadomość, że wiedza specjalistyczna jest w cenie. W końcu nieoczywista tematyka i mniejsze grono odbiorców ma równie wiele plusów co i minusów. Społeczność jest tu bardziej skupiona, wierna influencerowi, jak i danej tematyce, z której ciężko się wyłamać w kontekście poszukiwań innych autorytetów w Internecie w przypadku wąskich granic tematycznych. Mikro-influencerzy również mogą dyktować stawki bez oglądania się na konkurencję, która nie jest aż tak znacząca i widoczna w kontekście rywalizacji o współprace reklamowe. Społeczność wokół nich zgromadzona, jest realnie zainteresowana ich aktywną działalnością w social mediach. 

Makroinfluencerzy wiążą się z makrozasięgami, które liczą od 500 tysięcy do 1 miliona obserwatorów. Nie zawsze ich działania są skuteczniejsze. Społeczność jest bardziej rozproszona, a część obserwatorów nie przywiązuje wielkiej wagi do publikowanych treści. Podąża za niejaką modą na “podglądanie” właśnie tego influencera, czy influencerki. 

Wymierna wartość Twórcy?

W celu oszacowania skuteczności wpływu danego influencera bierze się pod uwagę czynnik ER (Engagement Rate), czyli wskaźnik zaangażowania obserwujących. Pomaga on określić efektywność reklamową profilu danego Twórcy. Wyznacza się go na podstawie stosunku liczby komentarzy oraz polubień do ogólnej liczby obserwatorów. Im wykazuje on wyższą wartość, tym świadczy o większym zaangażowaniu społeczności influencera. Przy analizie szeregu kont można dojść do potwierdzonych już wielokrotnie wniosków – przy wzroście grona obserwujących, zaangażowanie odbiorców maleje.

 

Konkretna kwota, konkretne wytyczne

Konkretne stawki są zależne od szeregu czynników determinujących sposób przebiegu kampanii reklamowej. W centrum tych zależności jest oczywiście influencer, a preferowane przez niego kwoty pieniężne, możemy przedstawić i nakreślić po wstępnej weryfikacji oczekiwań klienta oraz Twórcy i przede wszystkim obustronnej chęci podjęcia potencjalnej współpracy. Dani influencerzy nie podejmują się każdej tematyki, jak i również nie wszystkie kampanie z danymi produktami odniosłyby sukces przy określonej grupie odbiorczej. Właśnie, dlatego należy skrupulatnie przemyśleć wymogi dotyczące współpracy oraz obmyślić strategię. Nie pozostawiamy tu nikogo samego. Jesteśmy od Tego, aby każda współpraca owocowała urodzajnie, a Klient i Influencer byli zadowoleni z podjętych wyborów i przebiegu działań reklamowych.

© 2019 – 2024 Folks. All Right Reserved. | Regulamin | Polityka prywatności |
Folks is a part of a group Good-one-group-logo